gradacja Capoeira Brasil - Bielsko-Biała - Czechowice-Dziedzice

Gradacja

  • By:Instr. Mata

W Grupo Capoeira Brasil wykorzystujemy osiem różnych kolorów do reprezentacji poszczególnych stopni w systemie gradacji opartym o sznury wiązane tradycyjnie przy abadas ( spodnie ). Osiem kolorów wykorzystanych w gradacji to: żółty, pomarańczowy, czerwony, niebieski, zielony, fioletowy, brązowy, czarny.

 

Charakterystyka stopni dla osób dorosłych (tj. od 17 roku życia):

 

Corda crua (sznur surowy, biały/szary)

W tym miejscu zaczyna się przygoda z Capoeira. Sznur w takim kolorze może być noszony od pierwszego treningu.

Corda branca-amarelia (sznur biało-żółty)

Sznur przeważnie nadawany na ceremonii ( Batizado ) przyjęcia do świata Capoeira. Batizado jest swoistym chrztem podczas którego uczeń ( aluno ) ma możliwość zaprezentowania się przed Mistrzami i Profesorami Grupo Capoeira Brasil.

Corda amarela (sznur żółty)

Uczeń aspirujący do tego poziomy powinien znać podstawowe techniki capoeira takie jak: uniki, kopnięcia oraz proste elementy poruszania się przy ziemi. Uczniowie na tym etapie zaczynają rozumieć ideę gry Capoeira ( jogo/roda), znają podstawowe refreny pieśni Capoeira oraz rozpoczynają naukę gry na tradycyjnych instrumentach.

Corda branca-laranja (sznur biało-pomarańczowy)

Uczeń na tym etapie zaczyna rozumieć konieczność rozwoju swoich umiejętności gry w Roda de Capoeira na równi z rozwojem umiejętności muzycznych. Rozumienie podstawowych technik, umiejętność ich łączenia oraz posługiwanie się prawidłowym nazewnictwem świadczy o dobrym kierunku rozwoju.

Corda laranja (sznur pomarańczowy)

Uczeń na tym etapie charakteryzuje się znacznym rozumieniem Capoeira. O wysokim rozwoju świadczy szeroki wachlarz technik wykorzystywanych poprawnie w Roda. Uczeń powinien umieć śpiewać całe pieśni podczas Roda oraz grać na wszystkich głównych instrumentach Capoeira. Stopień ten zobowiązuje do posiadania wiedzy na temat historii zarówno grupy jak również samej Capoeira. Ponadto, uczeń na tym etapie powinien poszukiwać wiedzy na temat odmiennych styli ( jak np. Capoeira Angola ) oraz całego spektrum kulturowych aspektów świata Capoeira takich jak samba, puxada de rede czy maculele.

Corda vermelho-azul (sznur czerwono-niebieski) – Graduado

Stopień ten jest momentem przełomowym na drodze każdego ucznia. Capoerista (adept Capoeira) na tym etapie zaczyna być traktowany jak instruktor, droga ucznia się kończy. Rozpoczyna się długa droga zgłębiania rozległego świata Capoeira, ogrom nauki i treningów mających na celu zbliżenie dojrzałego już adepta Capoeira do mistrzostwa. Graduado uczy się prowadzenia treningów oraz samego przekazywania zdobytej już wiedzy młodszym stażem kolegom i koleżankom. Znajomość wielu pieśni, umiejętność prowadzenia Roda oraz rozumienie poszczególnych aspektów świata Capoeira to podstawowe wartości jakimi powinien charakteryzować się adept na tym etapie. To także moment w którym powinno się pracować nad swoją grą w Roda de Capoeira Angola oraz zaznajomić się z technikami Mestre Bimba – Cintura Desprezada.

Corda azul (sznur niebieski) – Instrutor

Adept Capoeira stał się pełnoprawnym instruktorem Capoeira. Instruktor jako osoba mogąca rozpocząć prowadzenie zajęć Capoeira bez nadzoru osób wyższych stopniem powinna charakteryzować się doskonałą znajomością technik Capoeira, stylu grupy, historii zarówno grupy jak również Capoeira oraz umiejętnością prowadzenia samodzielnie Roda de Capoeira. Możliwość prowadzenie zajęć Capoeira to nie tylko wyróżnienie ale także wielka odpowiedzialność. Umiejętność przekazywania zdobytej wiedzy stanie się kluczem do sukcesu nowych adeptów Capoeira. Stopień ten zamyka definitywnie pewien etap otwierając zupełnie nowy rozdział w życiu capoeristas – rozwój od tego momentu definiowany będzie zupełnie innymi wartościami takimi jak umiejętność nauczania, prowadzenia zajęć, lojalność względem grupy czy w końcu wkład w jej rozwój.

Corda Verde (sznur zielony) – Instrutor

Capoerista kontynuuje swój rozwój jako instruktor prowadząc zajęcia oraz treningi na warsztatach. Instruktor posiadający ten stopień reprezentuje w roda bardzo wysoki poziom umiejętności, jest silnym i świadomym graczem rozumiejącym ukrytą pod postacią akrobatycznych oraz tanecznych ruchów pierwotną naturę Capoeira jako sztuki walki opartej na idei Malicia – a więc przebiegłości i sprycie.

Corda Roxa (sznur fioletowy) – Professor

Aby osiągnąć ten stopień należy udowodnić swoje umiejętności jako prawdziwego adepta sztuk walk potrafiącego odnaleźć się zarówno w Roda wewnątrz grupowych jak również otwartych Roda. Capoeristas na tym etapie jest doskonałym nauczycielem oraz godnym zaufania reprezentantem grupy. Profesorowie są osobami wysoce szanowanymi między innymi za przebytą drogę w świecie Capoeira, wiedzę oraz poświęcenie swojego życia dla świata Capoeira. Malicia staje się ich stałą towarzyszką życia determinująca nie tylko sposób gry w roda ale także sposób życia na co dzień.

Corda marron (sznur brązowy) –Formando/Contra Mestre

Przedostatni stopień możliwy do zdobycia na długiej drodze adepta Capoeira. Osoby posiadające corda marrom są nie tylko jednymi z najważniejszych postaci w naszej grupie ale także w całym świecie Capoeira. Formando jako prawa ręka mistrza cieszy się tak wielkim szacunkiem i uznaniem, że już na tym poziomie jest postrzegany jako mistrz.

Corda preto (sznur czarny) – Formado/Mestre

Kolor tego stopnia jest swoistym hołdem dla legendarnej postaci związanej z walką o zniesienie niewolnictwa – Zumbi dos Palmares. Corda preto jest najwyższym i najtrudniejszym do zdobycia stopniem w rozwoju capoeristas z Grupo Capoeira Brasil. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem GCB osoba otrzymująca ten stopień tytułowana jest „Formado”, oficjalny tytuł Mestre w Grupo Capoeira Brasil nadawany jest wybranym czarnym sznurom których rozpoznawalność, poświęcenie dla grupy, lojalność, wiedza oraz społeczna świadomość wyróżnia ich na w gronie wszystkich wielkich adeptów sztuki Capoeira. Zaznaczyć należy, że jest to wewnątrzgrupowa idea jednak poza GCB Corda Preto tytułowana jest jako Mestre co oczywiście jest w 100% uzasadnioną terminologią.

 

gradacja Capoeira Brasil - Bielsko-Biała - Czechowice-Dziedzice

Posted in: blog-capoeira, blog-wyroznione-main